Nachrichten
Türk - Alman Gençlik Değişimi

İki ülke arasında gençliğe yönelik işbirliği politikası 18 Nisan 1994 tarihli „Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Almanya Federal Cumhuriyeti Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı (BMFSFJ) arasında Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği Hakkında Protokol“e dayanmaktadır. Sözkonusu işbirliği protokolü, gençliğe yönelik politikalarda geniş çaplı bir işbirliği çerçevesinde her alanda gençlik değişiminin yapılmasını öngörmektedir. Düzenli aralıklarla bir araya gelen ihtisas komisyonunda Türkiye ile Almanya arasındaki değişimin nasıl düzenleneceği görüşülmektedir.

Uluslararası gençliğe yönelik siyasi alandaki gençlik çalışmalarını, Almanya Federal Cumhuriyeti Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı adına Gençlik Çalışmaları Uzman Kuruluşu (IJAB) koordine etmektedir.

Türk ortak ise, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’dır. Gençlik kulübü olarak faaliyet gösteren kuruluşlar, Türkiye’de maddi destek alabilmek için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı olmaları gereklidir. Şu an itibariyle 120 gençlik kulübü kaydı mevcuttur.

Türk - Alman gençlik değişimi, bilinen klasik gençlik değişiminin yanı sıra, uzmanların da değişimini sağlıyor. Bu uzmanlar yalnız gençlik değişimi organize eden veya yürüten kişiler olmayıp, öncelikli olarak (sosyal uzman, antrenör, eğitimci gibi) gençlik çalışmalarında yer alan kişilerdir.

Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği Hakkında Protokol

Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği Hakkında Protokol Tam Metni [pdf, 2.395,77k]

Türk-Alman Gençlik değişimi ile ilgili daha fazla bilgi için:

www.bmfsfj.de
www.ijab.de
www.webforum-jugend.de

Europa-EU-Youth

www.rausvonzuhaus.de
www.wege-ins-ausland.de 

Gençlik Hizmetleri


31.05.2012
www.tandem.org.tr TANDEM
Urheberrecht © 2005
Powered by .NET
Startseite | Als Startseite | Zu Favoriten | E-mail | Site Regeln | Kommunikation