Nachrichten
Göçmenler Almanya'yı Terk Ederse

Türk, İtalyan, Polonyalı ve diğer tüm göçmenler Almanya’yı terk ederse neler olurdu?" sorusuna yanıt arayan iki Alman yazar, bu konuda bir kitap yazdı. İşte çarpıcı öngörüler…

Almanya’da yaşayan tüm yabancılar ülkeyi terk ederse ne olur? Pitt von Bebenburg ve Matthias Thieme adlı iki yazar, geçen hafta piyasaya çıkan “Yabancısız Bir Almanya” adlı kitaplarında, bu konuyu geniş kapsamlı olarak ele aldı.

Kurgu dalındaki kitapta, tüm yabancılar ülkeyi terk etseydi bunun ekonomik ve sosyal yaşam üzerindeki olası sonuçları, günlük yaşam, kültür ve spor alanındaki etkileri anlatılıyor.

Kitap, “Tüm yabancılar ülkeyi terk etsin!” gibi aşırı sağcı söylemlere, aynı zamanda Thilo Sarrazin tartışmalarına ve toplumdaki yabancı düşmanlığına bir yanıt olarak nitelendiriliyor. Anketlere göre, Almanların yaklaşık yarısı, ülkede çok fazla yabancı olduğunu düşünüyor. İşte, “Yabancısız Bir Almanya” adlı kitapta yer alan öngörüler…

‘Kentlerde büyük boşluk olur’

Tüm yabancıların ülkeyi terk etmesi, bir anda ülkede 7 milyon kişinin ortadan kaybolması anlamına gelir. Özellikle büyük kentlerde, büyük bir boşluk oluşur. Kitapta yazanlara göre, Frankfurt, nüfusunun dörtte birinden fazlasını, Stuttgart, Münih ve Nürnberg, nüfusunun beşte birini kaybeder. Göçmenlerin ağırlıkta olduğu semtlerde, restoranlar ve dükkânlar bir anda kapanır.

‘Ekonomi dibe batar'

İki yazara göre, büyük bir göçün ekonomi üzerindeki etkisi de inanılmaz derecede büyük olur. Örneğin 3,37 milyon yabancı iş gücünün ülkeyi terk etmesi durumunda Alman ekonomisinin hızlı bir şekilde dibe batacağı öngörüsünde bulunuluyor.

Özellikle otomotiv sektörü, bina temizleme ve lokantacılık alanlarında göçmenlerin eksikliğinin fazlasıyla hissedileceği ifade ediliyor. Büyük kentler ayrıca taksi şoförlerini de büyük oranda kaybeder; manav, terzi, ayakkabıcı ve çok sayıda girişimci de yok olurdu.

‘Yaşlılar erken ölür’

Öte yandan, bakım hizmetlerinde de büyük kayıplar yaşanacağı kaydediliyor. Bakıma muhtaç 2,4 milyon kişinin artık yeterli hizmeti alamayacağı ve çok sayıda yaşlının erken öleceği kaydediliyor.

© Deutsche Welle Türkçe


22.05.2012
www.tandem.org.tr TANDEM
Urheberrecht © 2005
Powered by .NET
Startseite | Als Startseite | Zu Favoriten | E-mail | Site Regeln | Kommunikation